Jednou vetou

Mayová prisľúbila, že odstúpi z čela strany do volieb v roku 2022

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová v stredu vyhlásila, že chce odstúpiť z postu líderky vládnucej Konzervatívnej strany pred najbližšími parlamentnými voľbami v Británii, naplánovanými na rok 2022.

Vyjadrila sa tak pred večerným hlasovaním konzervatívnych poslancov v Dolnej snemovni britského parlamentu o návrhu na vyslovenie nedôvery premiérke. S odvolaním sa na správy britskej stanice BBC a ďalších médií o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Mayovú pri hlasovaní o nedôvere podporí 143 konzervatívcov

Mayová sa prihovorila 317 poslancom Konzervatívnej strany pred samotným hlasovaním o nedôvere, ktoré by podľa očakávaní mala ustáť i napriek značnému odporu voči dohode o spôsobe vystúpenia Británie z EÚ, vyrokovanej premiérkiným tímom s Bruselom.

Predošlé vyhlásenie úradu britskej vlády podľa DPA naznačovalo, že Mayová ponúkne poslancom svoje odstúpenie v období medzi odchodom krajiny z EÚ v marci 2019 a voľbami v roku 2022, ak ju v stredajšom hlasovaní podporia.

Guterres o boji proti zmene klímy: Kľúčové otázky sa stále nepodarilo vyriešiť

„Povedala, že nemá v úmysle viesť (konzervatívcov) vo voľbách v roku 2022,“ citovala agentúra AP potvrdzujúce vyjadrenie poslanca Aleca Shelbrooka po neverejnom stretnutí s Mayovou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia