Jednou vetou

Mayová sa stretne s lídrami EÚ, bude s nimi rokovať o záchrane dohody

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová sa stretne s európskymi lídrami a predstaviteľmi EÚ, s ktorými bude rokovať o záchrane dohody o tzv. brexite. Informovala o tom v utorok stanica BBC.

Mayová bude hovoriť s holandským premiérom Markom Ruttem a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou po tom, ako došlo k odkladu konečného hlasovania britských zákonodarcov o danej dohode. Šéfka britskej vlády vyhlásila, že potrebuje „ďalšie záruky“ ohľadom hraničného plánu Severného Írska na to, aby získala podporu v dolnej snemovni.

Premiérka Mayová oznámila, že vláda sa pripravuje na brexit bez dohody

Predseda Európskej rady Donald Tusk trvá na tom, aby EÚ „znovu neprejednávala“, uviedol však, že lídri budú diskutovať o tom, ako „pomôcť pri ratifikovaní Británie“.

Britská ministerka práce a dôchodkov Amber Ruddová povedala, že ďalšie rokovania s Bruselom sa budú zameriavať na otázku írskych hraníc, ktorá podľa Mayovej spôsobuje „značné znepokojenie“ v radoch poslancov.

Tusk: EÚ nebude s Britániou znova prerokúvať dohodu o brexite

Mayovej náhly obrat do protismeru – po opakovaných prísľuboch, že hlasovanie sa uskutoční – prinútil lídra labouristov Jeremyho Corbyna, aby požiadal na utorok trojhodinové mimoriadne rokovanie.

Hlavný konzervatívny stúpenec brexitu Jacob Rees-Mogg uviedol, že Mayovej chýba „guráž“ na to, aby poslancom predložila svoju „nedoručiteľnú“ dohodu.

Na dohodu o brexite nie je stanovený žiadny termín, avšak britská premiérka naznačila, že konečným termínom pre dané hlasovanie je 21. január.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia