Mayová sľúbila, že súčasťou brexitu bude írska poistka

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová prisľúbila, že súčasťou dohody o tzv. brexite bude írska poistka. Vo štvrtok o tom informoval vyjednávač Európskeho parlamentu (EP) pre brexit Guy Verhofstadt, ktorého citoval portál televíznej stanice Sky News.

aktualizované: 16:27

Verhofstadt dodal, že vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody „nie je možnosťou“, ale „katastrofou“. Vyjednávač tiež povedal, že privítal list lídra britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna, ktorý dláždi labouristom cestu, aby v britskom parlamente hlasovali za dohodu.

Blíži sa brexit, doprava tovaru potrvá dlhšie

Mayová predtým uviedla, že sa nesnaží zrušiť írsku poistku, ale nahradiť ju „alternatívnymi riešeniami“.
Takzvaná írska poistka bola dosiaľ hlavnou prekážkou brániacou schváleniu dohody o brexite v britskom parlamente. Poistka má zabrániť vzniku „tvrdej“ hranice medzi britskou provinciou Severné Írsko a Írskou republikou.

Na základe írskej poistky v dohode o odchode Británie z EÚ by – aspoň dočasne – platili pre Severné Írsko odlišné podmienky obchodovania s EÚ, aké by sa týkali zvyšku Spojeného kráľovstva. Poistka, teda záložný plán pre Írsko, však nie je časovo ohraničená a značná časť britských zákonodarcov ju preto vníma ako pascu, pre ktorú by Británia navždy ostala zviazaná obchodnými pravidlami EÚ.

Môže vás zaujímať

Pompeo naďalej povedie rozhovory so Severnou Kóreou