Jednou vetou

Mayová tvrdí, že hlasovanie o brexite prebehne podľa plánu

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Brusel je pripravený na všetky alternatívy odchodu Británie z Európskej únie, o predbežnej dohode o brexite, ktorú s Britániou uzavrel, však už rokovať nebude. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na vyhlásenie kancelárie predsedu Európskej komisie EK Jeanom-Claudom Junckerom.

„Zmluva je hotová,“ uviedla Junckerova hovorkyňa, ktorá dodala, že súčasná predčasná dohoda o odchode Británie z EÚ je najlepšia možná a Brusel ju znovu otvárať nebude.

Hovorkyňa britskej premiérky Theresy Mayovej uviedla, že poslanci Dolnej snemovne budú o predbežnej dohode o brexite hlasovať podľa plánu, teda v utorok 11. decembra. Má sa tak stať napriek tomu, že Súdny dvor Európskej únie (ECJ) v Luxembursku v pondelok rozhodol, že Británia môže jednostranne prerušiť proces svojho odchodu z Európskej únie.

Británia môže jednostranne ukončiť brexit

Zdroj z prostredia Mayovej kabinetu však pre Sky News uviedol, že pravdepodobne dôjde k odloženiu hlasovania a premiérka v pondelok o 16.30 SEČ vystúpi Dolnej snemovni.  „Hlasovanie prebehne, ako bolo naplánované,“ povedala Mayovej hovorkyňa, pričom dodala, že premiérka v konferenčnom telefonickom rozhovore informovala svojich ministrov o výsledkoch svojich víkendových rozhovorov s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom,

Jeanom-Claudeom Junckerom, írskym premiérom Leom Varadkarom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou či holandským premiérom Markom Ruttem. Na otázku, či by mohlo dôjsť k opätovnému otvoreniu rokovaní s Bruselom, Mayovej hovorkyňa odpovedala: „Dohoda už bola uzavretá a prerokovaná.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia