Jednou vetou

Mayová umožní parlamentu hlasovať o odklade brexitu

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová v utorok oznámila, že umožní parlamentu hlasovať o krátkom odklade brexitu, teda vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

aktualizované: 14:48

Termín odchodu Británie z EÚ je stanovený na 29. marca. Mayová v utorok vystúpila v parlamente v Londýne, kde v tejto súvislosti vyhlásila: „Viem, že členovia Dolnej snemovne majú naozaj obavy, lebo čas sa míňa.“

Labouristická strana oznámila, že podporí nové referendum o brexite

Premiérka dodala, že mnoho poslancov sa takisto obáva nepriaznivého vplyvu „súčasnej neistoty na podnikanie“. Stanovila tri opatrenia na vyriešenie problémov, ktoré by sa mali uskutočniť tri po sebe nasledujúce dni – 12., 13. a 14. marca.

Uviedla, že 12. marca umožní v Dolnej snemovni parlamentu druhé hlasovanie o dohode o brexite. Ak ju členovia Dolnej snemovne odmietnu, následne umožní poslancom hlasovať 13. marca o tom, či podporujú brexit bez dohody.
Ak poslanci brexit bez dohody neschvália, 14. marca budú v Dolnej snemovni hlasovať o „krátkom, časovo obmedzenom predĺžení“ rokovaní s EÚ o brexite. Takýto odklad môže byť podľa jej slov maximálne do konca júna. Sama si ho však neželá, zdôraznila.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Mayová však najprv vyhlásila, že dosiahla „dobrý pokrok“ v rozhovoroch s Bruselom, kde sa ešte snaží vyrokovať zmeny v dohode o brexite, a že mala cez víkend „pozitívne stretnutia“ s lídrami EÚ na summite v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch.

Premiérka dodala, že ešte pracuje na otázke takzvanej poistky, ktorá sa týka hranice s Írskom, a na ochrane práv pracujúcich.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule