Jednou vetou

Mayová vyhlásila, že urobí všetko pre to, aby došlo k riadenému brexitu

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová prijala ponuku lídrov krajín Európskej únie, ktorí sa vo štvrtok na summite v Bruseli jednomyseľne dohodli, že poskytnú Spojenému kráľovstvu odklad vystúpenia z EÚ.

Mayová podľa agentúry AP v piatok vyhlásila, že urobí všetko pre to, aby došlo k riadenému brexitu. Naznačila však, že ak Dolná snemovňa odmietne jej návrh, uprednostňuje odchod z ÉU bez dohody. Dodala, že nepodporuje dlhý odklad brexitu, pretože by to znamenalo, že Británia sa zúčastní na voľbách do Európskeho parlamentu. Tie sa konajú od 23. do 26. mája.

„Som pevne presvedčená, že by bolo nesprávne žiadať ľudí v Spojenom kráľovstve, aby sa zúčastnili na týchto voľbách tri roky po hlasovaní o opustení EÚ,“ konštatovala Mayová, ktorú citovala spravodajská stanica BBC.

Lídri EÚ súhlasili s odkladom brexitu

Lídri EÚ sa dohodli na možnosti odložiť brexit do 22. mája, ak britská Dolná snemovňa na budúci týždeň – ešte pred doteraz platným dátumom brexitu, ktorým bol 29. marec – schváli už dvakrát odmietnutú dohodu o vystúpení.

Ak by sa tak nestalo, mohol by byť brexit odložený do 12. apríla s tým, že do tej doby by mal Londýn informovať svojich európskych partnerov, ako si predstavuje ďalší postup. Britská premiérka pôvodne žiadala o možnosť odkladu brexitu do 30. júna.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi