Jednou vetou

Mayová vyzvala britskú verejnosť na podporu dohody o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová

Foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová sa v nedeľu obrátila priamo na občanov Spojeného kráľovstva s cieľom zvýšiť podporu pre dohodu o vystúpení z Európskej únie, ktorú dosiahla s Bruselom. "List národu" zverejnila v čase, keď v krajine panujú vážne výhrady voči tejto dohode, informovala agentúra DPA.

 „Bude to dohoda, ktorá je v našom národnom záujme – dohoda, ktorá funguje pre celú našu krajinu a všetkých našich občanov bez ohľadu na to, či ste hlasovali za vystúpenie alebo zotrvanie (v EÚ),“ napísala Mayová. Zdôraznila, že dohoda naplní výsledky referenda o brexite z roku 2016.

Dohoda o vystúpení si však vyslúžila kritiku zo strany proeurópskych politikov i euroskeptických stúpencov tvrdej línie, ktorí sa obávajú, že ustanovenia zamerané proti obnoveniu „tvrdej“ hranice medzi Írskom a Severným Írskom – a teda zamedzeniu nového napätia v niekdajšej oblasti konfliktu – ponechajú Britániu trvalo viazanú na legislatívu EÚ.

Mayová predstavila poslancom deklaráciu o vzťahoch s EÚ, Corbyn ju skritizoval

Mayová v liste vyzdvihla prínosy dohody, napríklad v tom, že podľa nej umožní Británii „znova prevziať kontrolu nad našimi hranicami tým, že raz a navždy ukončí voľný pohyb osôb“. Migrácia bola jednou z hlavným tém pri kampane pred britských referendom o členstve v EÚ, pripomína DPA.

Dosiahnutá dohoda podľa premiérky tiež umožní krajine, aby „znova prevzala kontrolu nad našimi peniazmi tým, že ukončí obrovské každoročné platby do EÚ“ a uvoľní peniaze na britské zdravotníctvo – čo bol ďalší z ústredných prísľubov predreferendovej kampane.

Španielsko dohodu s Britániou o brexite podporí, potvrdil Sánchez

Mayová dodala, že Británia bude mať znova kontrolu nad svojimi zákonmi a bude môcť uzatvárať vlastné obchodné dohody.
Nedeľňajší list poukazuje na zmenu Mayovej stratégie – zjavne dúfa, že vyvinie tlak na nesúhlasiacich poslancov prostredníctvom ich voličov.

V britskom parlamente totiž okrem opozície avizovali hlasovanie proti dohode i stúpenci tvrdého brexitu z premiérkinej Konzervatívnej strany, ako aj severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ktorej podpora je pre Mayovej menšinovú vládu kľúčová.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia