Jednou vetou

Mayovej dohoda je veľký krok do neznáma, tvrdí parlamentný výbor pre brexit

Ilustračné foto

Foto: Twitter

Dohoda britskej premiérky Theresy Mayovej ohľadne tzv. brexitu neponúka pre budúcnosť Spojeného kráľovstva jasné riešenia a ani záruky, píše sa v nedeľňajšej správe parlamentného výboru pre odchod Británie z Európskej únie, o ktorej informovala agentúra DPA.

Správa výboru je k dohode prevažne kritická a tvrdí, že jej chýba podrobnejšie rozpracovanie i vecnosť. „Vláda odmieta ťažké rozhodnutia, ktorým musíme čeliť, a preto by táto dohoda predstavovala veľký krok do neznáma,“ povedala Hilary Benová, predsedníčka uvedeného parlamentného výboru.

Vláda podľa tejto správy takisto nevytýčila jasné ciele smerom k budúcemu vzťahu s EÚ, ktoré by boli realistické, uskutočniteľné a mali by podporu v parlamente. „Ak je hlavnou prioritou vlády zabezpečiť obchodné vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom s čo najnižšou mierou napätia, musí sa rozhodnúť, do akej miery je ochotná dodržiavať pravidlá EÚ,“ píše sa v správe.

Dolná snemovňa britského parlamentu má o premiérkinom návrhu dohody hlasovať v utorok 11. decembra. Veľká časť členov premiérkinej Konzervatívnej strany odmieta jej návrh podporiť, preto je podľa DPA nepravdepodobné, že parlament dohodu schváli.

Premiér Michel po odchode troch ministrov pozmenil zloženie vlády

Premiérka Mayová v nedeľňajšom rozhovore pre britský denník The Daily Mail rebelujúcich členov Konzervatívnej strany varovala, že ak parlament jej návrh odmietne, krajina sa ocitne v „nepreskúmaných vodách“. „Znamenalo by to veľkú neistotu pre krajinu a veľmi reálne riziko, že k brexitu nedôjde alebo že Británia opustí EÚ bez dohody,“ povedala.

Správa parlamentného výboru sa venovala aj otázke tzv. backstopu – záložného plánu s cieľom zabezpečiť integritu vnútorného trhu a aj bezpečnosti na írskom ostrove. Aktivácia mechanizmu backstop by podľa výboru viedla k okamžitému vzniku bariér pri obchode s tovarom a službami medzi Britániou a EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia