Mayovej dohoda s Európskou úniou nie je právne vymáhateľná, vyhlási Davis

Britský minister pre brexit David Davis

Foto: TASR

Britský minister pre brexit David Davis označil dohodu premiérky Theresy Mayovej s Európskou úniou o posune do ďalšej fázy rozhovorov za "vyhlásenie o úmysle".

Podľa neho nie je „právne vymáhateľná“ a ak sa Británii nepodarí vyjednať obchodnú dohodu s EÚ, potom Londýn nezaplatí svoj účet za odchod z Únie. Informovala o tom v nedeľu spravodajská stanica BBC.

Británia a Európska komisia dosiahli prvý prelom v otázke dohody o brexite

Davis však zdôraznil, že Británia je odhodlaná zachovať „hladkú a neviditeľnú“ hranicu s Írskom. A aj keby nedošlo k dohode o brexite, Londýn „nájde spôsob“, ako to urobiť. Britský hlavný vyjednávač tiež uviedol, že šanca na odchod Británie z EÚ bez dohody sa „dramaticky znížila“ po piatkovom spoločnom vyhlásení Británie a EÚ v Bruseli.

Britská premiérka Mayová dosiahla v piatok na rokovaniach s EÚ dohodu o podmienkach vystúpenia Británie z Únie, čo obom stranám umožní prejsť do ďalšej fázy diskusií o brexite a budúcich vzťahoch oboch celkov. Formálne tento krok odobria predsedovia vlád členských štátov EÚ na summite v Bruseli v dňoch 14.-15. decembra. Začiatok novej fázy diskusie je naplánovaný na január budúceho roku.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie