Jednou vetou

Mayovej hrozí odstúpenie 4 ministrov, EÚ odmietla jej nový plán

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Štyria britskí ministri, ktorí podporujú zotrvanie v Európskej únii, sú na pokraji odstúpenia zo svojich postov vo vláde premiérky Theresy Mayovej v súvislosti s brexitom, informovali nedeľňajšie noviny Sunday Times. Správa prišla v čase, keď tlak na Mayovú rastie zo všetkých strán.

Sunday Times tiež s odvolaním sa na britské zdroje uviedli, že EÚ odmietla Mayovej plán na nezávislý mechanizmus dohľadu nad vystúpením Británie z prípadného dočasného dohovoru o clách, na ktorom by sa mohol Londýn s Bruselom dohodnúť.

Mayová sformovala päť nových podnikateľských rád, aby jej pomohli s brexitom

Mayová sa snaží vyriešiť posledné detaily dohody o vystúpení z EÚ, rozhovory však uviazli na tom, ako môžu obe strany zabrániť obnoveniu tzv. tvrdej hranice medzi Írskom ako členom Únie a Severným Írskom ako súčasťou Spojeného kráľovstva.

Británia navrhla dočasnú dohodu o clách s EÚ, platiacu pre celé Spojené kráľovstvo, aby vyriešila tento problém. Stúpenci brexitu v jej Konzervatívnej strane však žiadajú, aby mal Londýn konečné slovo v tom, kedy bude platnosť takejto dohody ukončená. Obávajú sa totiž, že v opačnom prípade by krajina zostala spätá s Úniou natrvalo.

„Toto je moment, keď (Mayová) musí uzemniť Brusel a dať im jasne najavo, že musia urobiť kompromis, inak odídeme bez dohody,“ citovali Sunday Times nemenovaného vysokopostaveného britského ministra.

Mayovej kolóna mala v Belgicku nehodu, zranili sa dvaja policajti

Diplomat EÚ v sobotu pre agentúru Reuters povedal, že Únia je opatrne optimistická, pokiaľ ide o možnosť, že sa v novembri uskutoční jej summit, na ktorom by schválili dohodu o brexite. Vzhľadom na premenlivú situáciu v Británii je však podľa neho veľmi ťažké odhadnúť ďalší vývoj.

Iní diplomati z Únie uviedli, že nevyriešených je naďalej viacero otázok. Očakáva sa, že Mayová budúci týždeň zvolá svoj kabinet, aby predstavila svoje aktuálne plány na dohodu o vystúpení z EÚ.

Tlak na premiérku však zvýšilo piatkové odstúpenie jedného z ministrov, pričom v nedeľu ďalší dvaja poslanci – z tábora jej konzervatívcov a severoírskej strany, ktorá v parlamente podporuje Mayovej menšinovú vládu – v novinách Sunday Telegraph varovali, že za dohodu o brexite v súčasnej podobe by nemohli zahlasovať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia