Jednou vetou

Mayovej poradcovia údajne pripravujú plán krokov pre prípad predčasných volieb

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Poradcovia britskej premiérky Theresy Mayovej pripravujú v tajnosti plán krokov pre prípad, že by sa v novembri v Británii konali predčasné parlamentné voľby. S odvolaním sa na vlastné zdroje o tom napísal nedeľník The Sunday Times.

Noviny poznamenávajú, že takýto scenár je plne možný v prípade neúspechu rokovaní o podmienkach odchodu Británie z EÚ. Podľa nedeľníka by sa takto zachránili rokovania o brexite i Mayovej premiérsky post.

Mayová požiadala EÚ o rešpekt, svoju krajinu pripravuje na brexit bez dohody

Situáciu, ktorá na rokovaniach medzi Londýnom a Bruselom vznikla, označila Mayová tento týždeň za bezvýchodiskovú, keďže EÚ odmieta akceptovať plán predostretý Londýnom v júli.

Nespokojnosť s politikou Mayovej a jej vlády rastie nielen v tábore labouristickej opozície, ale aj v radoch jej Konzervatívnej strany.

Británii hrozí nedostatok liekov po tvrdom brexite, JLR posunie odstávku výroby

Časť konzervatívcov plánuje na budúci týždeň predstaviť alternatívny plán, čo však podľa pozorovateľov oslabí Mayovej pozíciu ešte viac. Dôjde k tomu totiž krátko pred výročnou konferenciou Konzervatívnej strany. Rozkol podľa Sunday Times hrozí aj v rámci samotnej vlády, ktorej členovia nezastávajú rovnaký postoj k otázkam prisťahovalectva.

Nedeľník tvrdí, že Mayová je pripravená na to, že v lete 2019 dobrovoľne podá demisiu. Dosiahne tým to, že si na najbližšie mesiace uchová svoju pozíciu a vyhne sa hlasovaniu o dôvere, ktorého iniciovanie zvažuje časť konzervatívnych poslancov.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google