Mayovú diváci „podusili vo vlastnej šťave“ za jej postoj voči Trumpovi

Britská premiérka Theresa Mayová

Foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová čelila náročným otázkam o škrtoch v sociálnom systéme a zdravotníctve v piatkovej televíznej politickej relácii, vysielanej naživo necelý týždeň pred nadchádzajúcimi predčasnými parlamentnými voľbami.

Odporcovia Mayovú obvinili, že sa nedokázala dostatočne postaviť proti rozhodnutiu Spojených štátov vystúpiť z parížskej klimatickej dohody. V relácii vysielanej naživo v prime time vystúpil okrem premiérky aj líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, avšak v samostatnom segmente. Mayová totižto účasť v televíznej debate s ním vopred odmietla so zdôvodnením, že radšej bude odpovedať priamo na otázky voličov.

Premiérka odmietla obvinenia, že nedrží svoje slovo – vrátane predchádzajúceho prísľubu nevyhlásiť predčasné voľby. Divákom v štúdiu povedala, že „mala gule vyhlásiť voľby„, pretože je dôležité aby budúca vláda šla do rokovaní s Európskou úniou o Brexite so silným mandátom.

Nedávne rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa vystúpiť z parížskej klimatickej dohody posunulo do popredia predvolebnej kampane tému britsko-amerických vzťahov a Mayovej snahu posilniť ich „výnimočný status“. Premiérka vyhlásila, že absolvovala telefonický rozhovor s americkým prezidentom, v ktorom mu tlmočila, že „Spojené kráľovstvo verí v parížsku dohodu a nechce aby z nej Spojené štáty vystúpili„.

Napriek tomu však Británia nepodpísala spoločné vyhlásenie s Nemeckom, Francúzskom a Talianskom, v ktorom lídri prejavili ľútosť nad Trumpovým rozhodnutím a zdôraznili, že dohoda už nemôže byť opätovne prerokovaná. Corbyn Mayovú obvinil z „podlízavosti“ voči Trumpovi.

Ťažké otázky však čakali aj opozičného lídra, najmä keď sa ho diváci v štúdiu pýtali na jeho odmietavý postoj voči atómovej výzbroji a či by bol pripravený použiť atómové zbrane, keby bola Británia v ohrození. „Urobil by som všetko v mojich silách, aby som zaistil, že akákoľvek hrozba sa v prvom rade vyrieši cez vyjednávanie a dialóg. Myslím si, že predstava ako ktokoľvek použije atómové zbrane kdekoľvek na svete je naozaj desivá a hrozná,“ odpovedal.

Môže vás zaujímať

Snemovňa začala verejné vypočúvanie v prípade možného Trumpovho impeachmentu