Jednou vetou

Mayovú pri hlasovaní o nedôvere podporí 143 konzervatívcov

Maska s podobizňou britskej premiérky Theresy Mayovej je pred britským parlamentom počas protestu proti brexitu v Londýne 12. decembra 2018

foto: TASR/AP

Doposiaľ 143 poslancov Dolnej snemovne Britského parlamentu z Konzervatívnej strany verejne prisľúbilo, že v stredajšom hlasovaní o nedôvere podporí premiérku Theresu Mayovú. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Mayová potrebuje, aby ju pri hlasovaní podporilo 158 konzervatívnych poslancov. Hlasovanie o nedôvere Mayovej ako líderke strany bolo iniciované po tom, ako sa za jej odchod vyslovilo viac ako 48 (15 percent) z 315 konzervatívnych členov Dolnej snemovne britského parlamentu. Nespokojenci svoj postoj tlmočili formou listov, ktoré zaslali Grahamovi Bradymu, šéfovi vplyvnej skupiny konzervatívnych členov snemovne, takzvaného Výboru 1922.

Mayová z postu britskej premiérky neodstúpi

Nespokojnosť s Mayovou v radoch jej vlastnej Konzervatívnej strany prehĺbila ňou dosiahnutá predbežná dohoda o brexite, ako aj skutočnosť, že odložila hlasovanie o nej pôvodne naplánované na utorok 11. decembra.
Hlasovanie sa uskutoční medzi 18.00 h a 20.00 h miestneho času (19.00 h – 21.00 h SEČ), výsledky sa očakávajú okolo 22.00 h SEČ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia