Jednou vetou

Mayovú začína iritovať diskusia o jej vedení brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová pripustila, že diskusia o jej vedení ju začína počas náročných rokovaní o brexite iritovať, uviedla agentúra AP.

V rozhovore pre BBC, ktorý má rozhlasová stanica odvysielať v nedeľu, Mayová povedala, že ju zaujíma budúcnosť krajiny a nie jej vlastná, nakoľko rokovania o blížiacom sa odchode Británie z Európskej únie pokračujú.

Mayová čelí rozkolu Konzervatívnej strany, keďže niektoré vplyvné osobnosti jej strany uprednostňujú tvrdšiu odluku od EÚ, než ktorú obhajuje ona. Zhruba 50 stúpencov tejto tvrdej línie sa v utorok večer stretlo, aby prediskutovalo Mayovej zosadenie.

Johnson tvrdí, že podporuje Mayovú, no nie jej plán pre brexit

Mayová v rozhovore pre BBC uviedla, že debata o jej vedení môže byť rozptyľujúca. „Začínam byť trochu podráždená, no táto debata nie je o mojej budúcnosti, ale o budúcnosti ľudí Spojeného kráľovstva a budúcnosti Spojeného kráľovstva,“ povedala britská premiérka.

Mayová presadzuje, aby Británia po vystúpení z EÚ v marci budúceho roka zotrvala s Úniou v zóne voľného obchodu v oblasti tovaru. Kritici z tábora stúpencov tzv. tvrdého brexitu tvrdia, že by krajina v takomto prípade podliehala rozhodnutiam urobeným v Bruseli bez možnosti ovplyvniť ich.

Bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson v sobotu uviedol, že podporuje premiérku Theresu Mayovú a že sa nestavia voči jej vedeniu, ale jej návrhom týkajúcim sa vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených