Jednou vetou

Medveď v Česku napáchal škody za 23.000 korún

Ilustračné foto

TASR

Medveď v noci na nedeľu potrhal päť oviec a poškodil včelín v českej obci Horní Jasenka, okres Vsetín. Zviera tiež zlomilo čerešňový strom. Škody boli vyčíslené celkom na 23.000 tisíc korún (893 eur). Informoval o tom Český rozhlas (ČRo) s odvolaním sa na policajné zdroje.

Je pravdepodobné, že ide o medveďa, ktorého ľudia v polovici septembra videli v okresoch Vsetín a Zlín. K ľudským obydliam ho pred zimou láka bohatá úroda ovocia. Na výskyt medveďa a roztrhané ovce upozornili mestskí strážnici.

„Prijali sme tiež druhé oznámenie o zničených úľoch a ohradách pre ovce v obci Bystřička vo vsetínskom okrese,“ uviedla policajná hovorkyňa Monika Kozumplíková. Oba prípady policajti preverujú.

Na východe Ukrajiny pri výbuchu míny zahynuli traja školáci

Medvede sa podľa odborníkov potrebujú pred zimou vykŕmiť, preto zostupujú z lesov do ovocných sadov. Výskyt medveďa v česko-slovenskom pohraničí je však bežný. Zoologička Dana Bartošová z regionálneho pracoviska Správy CHKO Beskydy v Rožnove pod Radhoštěm povedala, že sa v oblasti pohybujú zhruba dva medvede.

„Poškodení majú nárok na náhradu škody, sme teraz na mieste a robili sme šetrenie o pôvodcovi škody,“ uviedla Bartošová. Udalosť podľa nej súvisí tiež s rozptýleným osídlením Valašska. „Medveď si trúfne k osamoteným chalupám, to bol aj prípad Horní Jasenky,“ uviedla zoologička.

Ľudia pohybujúci sa v lesoch by si podľa jej slov mali dať pozor a neprechádzať napríklad húštinou. Chovatelia by teraz mali lepšie zabezpečiť svoje hospodárske zvieratá, zatvárať ich na noc či použiť ohradníky. Medvede sa teraz podľa nej budú zrejme ešte v oblasti pohybovať a hľadať si potravu až do začiatku zimy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia