Medzi zranenými pri útoku v Melbourne je deväť cudzincov

Vyšetrovateľ dokumentuje poškodenie vozidla SUV značky Suzuki, ktorého vodič vrazil do chodcov 21. decembra 2017 v Melbourne

Foto: TASR/AP

Tridsaťdvaročného muža obvineného z toho, že vrazil autom do davu chodcov v centre austrálskeho mesta Melbourne, prepustili z nemocnice a vypočúvajú ho vyšetrovatelia, oznámila v piatok polícia.

Muž, ktorého médiá identifikovali ako Saeed Noori, prišiel do Austrálie ako utečenec z Afganistanu. Polícia uviedla, že trpí problémami s duševným zdravím a drogovou závislosťou, píše v správe agentúra DPA.

Austrálsky premiér Malcolm Turnbull v piatok oznámil, že deviati z 19 zranených pochádzali zo zahraničia. Traja ľudia zostávajú v nemocnici vo vážnom stave – dvaja juhokórejskí muži vo veku 67 a 61 rokov a 83-ročný muž z Melbourne.

Video: V Melbourne vrazilo auto do ľudí, polícia zadržala dvoch mužov (aktualizované)

Zranení cudzinci sú z Južnej Kórey, Venezuely, Indie, Írska, Talianska, Číny a Nového Zélandu.
Štvrtkový incident označila polícia za „úmyselný čin“, ktorý však zatiaľ neposudzujú ako teroristický útok, pretože vyšetrovatelia nenašli dôkazy spájajúce zadržaného vodiča s nejakou teroristickou skupinou alebo extrémistickou politickou motiváciou.

Policajný komisár Shane Patton však uviedol, že motív je naďalej predmetom vyšetrovania, pričom podozrivý pri doterajšom vypočúvaní hovoril o „snoch a hlasoch“.

Vodičom auta, ktoré v Melbourne vrazilo do ľudí, je austrálsky Afganec

„Pripísal tiež niektoré zo svojich činov zlému zaobchádzaniu s moslimami,“ povedal Patton novinárom.
Zadržaný muž vo štvrtok v čase podvečernej dopravnej špičky vrazil autom do davu chodcov pri hlavnej železničnej stanici Flinders Street v Melbourne. Na križovatke pred týmto rušným dopravným uzlom v centre mesta prešiel so svojím vozidlom na červenú a vo veľkej rýchlosti zrážal prechádzajúcich chodcov.

Vodiča na mieste premohol a zadržal policajt, ktorý v tom čase nebol v službe. Polícia dočasne zadržala aj druhého muža, ktorý si celý incident nakrúcal na kameru a u ktorého sa našla taška s nožmi. Následne však oznámila, že s útokom nemá nič spoločné.

Môže vás zaujímať

Zmienka o jadre v záveroch summitu EÚ je víťazstvom pre ČR, uviedol Babiš