Jednou vetou

Medzikórejské rozhovory sa pravdepodobne obnovia

Na kombosnímke vľavo juhokórejský prezident Mun Čä-in 7. novembra 2017 v juhokórejskom Pjeongtaeku a vpravo severokórejský líder Kim Čong-un

foto: TASR

Medzikórejské rozhovory sa pravdepodobne obnovia po 25. máji, a síce po skončení spoločného vojenského cvičenia USA a Južnej Kórey. Povedal to hovorca juhokórejskej vlády, ktorý sa podľa agentúry Reuters takto vyjadril po utorňajšom stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

Severná Kórea zrušila minulý týždeň na poslednú chvíľu rokovania na vysokej úrovni so Soulom, pričom ako dôvod uviedla prebiehajúce spoločné vojenské cvičenie juhokórejských a amerických vzdušných síl. Pchjongjang začal v súvislosti s týmito cvičeniami tiež opätovne ostrejšie kritizovať Soul i Washington a pohrozil zrušením historicky prvého summitu so Spojenými štátmi naplánovaného na 12. jún.

Čítajte viac: Severokórejsko-americký summit sa uskutoční i napriek napätiu

Americký prezident Donald Trump v utorok naznačil – počas stretnutia s Mun Če-inom v Bielom dome – možný odklad plánovaného summitu so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Uviedol pritom, že prípravy na summit pokračujú, môže však dôjsť k jeho zrušeniu, ak nebudú splnené podmienky zo strany USA. Odmietol povedať, o aké podmienky ide. Trump a Mun Če-in sa zároveň neskôr v utorok dohodli, že sa budú usilovať o to, aby sa summit USA-KĽDR konal podľa pôvodného plánu.

Vtipný zmätok v Českej televízii – ľudia by politikov najradšej…

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia