Jednou vetou

Medzinárodná veľrybárska komisia podporila obnovu populácií veľrýb

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Medzinárodná veľrybárska komisia (IWC) vo štvrtok schválila uznesenie, ktoré zdôrazňuje dôležitosť obnovy populácií veľrýb, píše agentúra DPA. Rozhodnutie neuspokojilo Japonsko, ktoré sa snaží dosiahnuť zrušenie dlhoročného moratória na lov veľrýb.

Cieľom uznesenia IWC je zvýšiť populáciu veľrýb na úroveň pred začiatkom priemyselného rybolovu. Jedinou formou komerčného využitia morských cicavcov by malo byť ich pozorovanie.

Za návrh predložený Brazíliou hlasovalo 40 členov IWC, proti bolo 27. Deklaráciu podporila aj EÚ a niektoré krajiny Latinskej Ameriky. Hlasovanie sa konalo v rámci päťdňového výročného zasadnutia komisie v brazílskom meste Florianopolis.

Obyvateľov Hanoja vyzvali, aby nejedli mačky a psy

Zástupcovia Japonska vyhlásili, že IWC sa zmenila na netolerantnú organizáciu, ktorá neakceptuje odlišné pohľady na vec. Ochrancovia životného prostredia však rozhodnutie uvítali.

„Je to veľké víťazstvo pre veľryby a vyjadruje jasný postoj,“ povedal Patrick Ramage z Medzinárodného fondu na ochranu zvierat (IFAW). Vyjadril sa aj k japonskej snahe o návrat do obdobia neregulovaného lovu. „Dúfame, že si Japonsko všimne…, že väčšina z nás nezdieľa jeho víziu budúcnosti,“ dodal.

IWC schválila moratórium na komerčný lov veľrýb v roku 1986 s cieľom chrániť druhy, ktorým hrozí vyhynutie. Japonsko, Nórsko a Island zákaz nerešpektujú a ročne zabijú stovky týchto morských cicavcov. Japonsko žiada nahradenie plošného zákazu špeciálnymi kvótami na výlov druhov, ktoré sa podľa neho vyskytujú v dostatočnom počte.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu