Medzinárodne hľadaného člena ETA zadržali na letisku v Madride

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Člena teroristickej organizácie Baskicko a jeho sloboda (ETA) Luisa Miguela Ipiňu Doňu (67), ktorý je známy aj pod prezývkami Torero alebo Tontxu, zadržali po takmer 38 rokoch na úteku na medzinárodnom letisku Barajas v Madride.

V stredu o tom informoval španielsky rezort vnútra, podľa ktorého došlo krátko po pristátí k zadržaniu medzinárodne hľadaného muža cestujúceho z Kolumbie.

Tento člen ETA žil v Mexiku od roku 1980, o sedem rokov neskôr získal aj mexické občianstvo. Medzinárodný zatykač vydali na neho v roku 2015.

Afganistan: Za prezradenie štátneho tajomstva Pakistanu dostala dvojica 20 rokov

Zadržaný nesie podľa španielskych orgánov zodpovednosť za teroristické útoky s početnými obeťami. Úlohu mal zohrať pri likvidácii dvoch veliteľov španielskej armády z rokov 1979 a 1980, ale aj na bombových atentátoch na podnikateľov a vojenských činiteľov.

ETA ešte v roku 2011 oficiálne oznámila, že prestáva s násilnými akciami. V máji tohto roku potom oznámila sebarozpustenie.
Asi 250 z jej členov sa nachádza v súčasnosti za mrežami v Španielsku, ďalších 50 v susednom Francúzsku a jeden v Portugalsku.

Môže vás zaujímať

Voľby do EP sa v nedeľu konajú v 21 členských štátoch EÚ