Jednou vetou

Mendeľová: Sovietski velitelia majú výnimku zo zákona o dekomunizácii Ukrajiny

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Ukrajinské vedenie v pondelok upozornilo, že zákon o zákaze komunistických symbolov má výnimku týkajúcu sa sovietskych veliteľov, ktorí sa zúčastnili na boji proti fašistickej okupácii Ukrajiny.

 Reagovalo tým na incident z Charkova, kde v nedeľu skupina ľudí strhla bustu sovietskeho maršala Georgija Žukova, ktorý velil jednotkám Červenej armády v ich útoku na Berlín.

Novovymenovaná hovorkyňa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Julija Mendeľová v reakcii na tento incident uviedla, že zničenie busty maršala Žukova je „výsledkom dlhodobej nedomyslenej politiky úradov v humanitárnej oblasti“. Táto udalosť je podľa nej  dôkazom, že na Ukrajine by bolo vhodné vytvoriť nový mechanizmus na nadviazanie dialógu medzi vládnymi orgánmi a spoločnosťou.

Spomínaný incident sa stal v nedeľu v Charkove, druhom najväčšom meste Ukrajiny, informovala v pondelok tlačová agentúra AP. Strhnutie pamätníka prišlo uprostred série protestov krajne pravicových a nacionalistických skupín proti organizovaniu schôdze ustanovujúcej novú politickú stranu.

V Maroku zatkli mužov, ktorí v krajine pripravovali teroristický útok

Túto stranu vedú primátori Charkova a Odesy, ktorí boli v minulosti členmi strany Viktora Janukovyča, bývalého ukrajinského prezidenta zosadeného počas protivládnych protestov v roku 2014.

Demonštranti uviedli, že inkriminovaná busta porušovala ukrajinský zákon, ktorý zakazuje komunistické symboly. Zástup stoviek ľudí povzbudzoval hlavných aktérov, ktorí okolo busty uviazali povraz a monument strhli z jeho vysokého podstavca.

Julija Mendeľová nastúpila do funkcie Zelenského hovorkyne v pondelok po tom, ako vyhrala výberové konanie, do ktorého sa prihlásilo 4000 uchádzačov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia