Jednou vetou

Merkelová a Morawiecki zdôraznili spoluprácu s Britániou po voľbách

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (tretia zľava) sa rozpráva s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim (uprostred vpravo) počas druhého dňa rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli 13. decembra 2019

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová ponúkla v piatok britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi po presvedčivom volebnom víťazstve jeho Konzervatívnej strany blízku spoluprácu a priateľstvo po tom, ako. Informovala o tom agentúra AFP.

„Gratulujem vám Boris Johnson k tomuto jasnému volebnému víťazstvu. Teším sa na našu ďalšiu priateľskú spoluprácu a úzke partnerstvo medzi našimi krajinami,“ uviedla Merkelová na Twitteri v stanovisku, ktoré tlmočil jej hovorca Steffen Seibert.

Britskí konzervatívci získali v parlamente nadpolovičnú väčšinu mandátov

K Johnsonovmu volebnému víťazstvu sa vyjadril aj poľský premiér Mateusz Morawiecki. „Z pohľadu Poľska a Európskej únie je dôležité v tom zmysle, že prinesie stabilitu na politickú scénu vo Veľkej Británii,“ povedal Morawiecki, ktorého cituje agentúra PAP.

„Môžeme dúfať a dúfame, že čoskoro sa otvorí nová kapitola, kapitola, ktorá bude znamenať prehĺbenie spolupráce v oblasti obchodu, bezpečnosti a politiky,“ povedal Morawiecki v Bruseli, kde sa zúčastňuje na summite EÚ.

Babiš o výsledku britských volieb: Je to zlá správa pre Európu

Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona získala v britskom parlamente po sčítaní hlasov v 649 z 650 volebných obvodov 364 kresiel. Labouristická strana podľa týchto výsledkov obsadí 203 kresiel.

Johnson sa usiloval získať väčšinu v britskom parlamente, aby mohol presadiť dohodu o brexite, na ktorej sa s EÚ dohodol tesne pred októbrovým zasadnutím Európskej rady. Britský parlament však dohodu neschválil a termín brexitu bol opätovne posunutý z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020. Poslanci 29. októbra schválili premiérov návrh, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnili predčasné voľby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia