Merkelová a Orbán sa nezhodli v otázke migrácie, budú však ďalej rokovať

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok nezhodla s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v otázke migrácie, ale obaja uviedli, že sú ochotní ďalej rokovať. Informovala o tom agentúra AP.

Merkelová povedala na spoločnej tlačovej konferencii v Berlíne, že chce chrániť európsku „hummánnosť“, čo sa týka spôsobu zaobchádzania s migrantami, a „to je zrejme to, čo nás rozdeľuje“.

Orbán: Naše stanovisko k migrácii je od roku 2015 nemenné, aj keď nepohodlné

Orbán reagoval, že postoj Maďarska sa nezmenil, odkedy uzavrelo svoje hranice pred migrantami počas ich prílevu v roku 2015. Uviedol, že jeho vláda zvažuje umiestniť 8000 strážcov na hranice krajiny a prejaviť tak „celkom dobrú solidaritu“ s členmi EÚ.

Merkelová súhlasila, že ochrana európskych vonkajších hraníc je „dôležitá a oprávnená“, krajiny EÚ by však mali podľa nej prijať nejakých migrantov, čo Maďarsko odmieta.

Orbán v stredu pri rokovaní s nemeckým spolkovým ministrom vnútra Horstom Seehoferom vyhlásil, že Maďarsko nemôže a ani nechce prijať nikoho, avšak je pripravené kedykoľvek pomôcť pri vracaní ilegálnych prisťahovalcov do Grécka.

Môže vás zaujímať

Polícia v Maďarsku chce takto odhaliť nedisciplinovaných vodičov