Jednou vetou

Merkelová bola terčom „paradajkového útoku“

Angela Merkel. Foto: TASR/AP

Eskalujúce napätie v predvolebnej kampani pred parlamentnými voľbami v Nemecku pocítila dnes na vlastnej koži i predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie (CDU), úradujúca spolková kancelárka Angela Merkelová.

Na predvolebnom mítingu v univerzitnom meste Heidelberg v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko na ňu prítomní hodili dve paradajky, ktoré však Merkelovú naplno nezasiahli. Incident pocítila trocha aj vedľa kancelárky stojaca moderátorka podujatia Claudia von Brauchitschová, ktorej uvoľnene reagujúca Merkelová duchaprítomne poskytla vreckovku. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Podľa rovnakého zdroja došlo k incidentu už na sklonku podujatia po ukončení Merkelovej vystúpenia. Kancelárka tu zožala aplauz asi 3000 prítomných, ale jej vystúpenie sa snažili verbálnymi urážkami skomplikovať demonštranti, prejavujúci sa sloganmi známymi z podujatí protimoslimského a euroskeptického hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida) či opozičnej Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Polícia incident potvrdila a vyšetruje ho ako pokus o ublíženie na zdraví a pokus o poškodenie cudzieho majetku. Muži zákona navyše registrovali menšie potýčky medzi odporcami a stúpencami Merkelovej, šesť aktérov legitimovali.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia