Jednou vetou

Merkelová dostane Fulbrightovu cenu za medzinárodné porozumenie

Angela Merkelová, archívne 2018

foto: TASR/AP

Fulbrightova nadácia v utorok oznámila, že tohtoročnú Cenu Williama Fulbrighta za medzinárodné porozumenie dostane nemecká kancelárka Angela Merkelová, informovala agentúra AP.

Nadácia so sídlom vo Washingtone sa rozhodla Merkelovú oceniť za jej „pozoruhodné a súcitné vedenie i silnú oddanosť vzájomnému porozumeniu, medzinárodnej spolupráci a mieru“.

Merkelová stále dúfa v usporiadaný brexit

Merkelová, ktorá zastáva post nemeckej kancelárky od roku 2005, sa výrazne angažuje aj v diplomatických snahách o riešenie kríz v Európe i v iných častiach sveta. Kancelárka v roku 2015 umožnila vstúpiť do Nemecka veľkému počtu žiadateľov o azyl, čo je považované za jedno z jej najkontroverznejších rozhodnutí.

Magazín Time jej v roku 2015 udelil titul Osobnosť roka. Harvardská univerzita nedávno oznámila, že Merkelová na jej pôde na budúci rok prednesie reč k absolventom.

Fulbrightovu cenu si kancelárka slávnostne prevezme v Berlíne 28. januára. Ocenenie je pomenované po bývalom americkom senátorovi Jamesovi Williamovi Fulbrightovi, ktorý svojou činnosťou 30 rokov ovplyvňoval americkú diplomaciu a bol aj poradcom prezidenta USA Billa Clintona.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia