Jednou vetou

Merkelová: Irán nesmie nadobudnúť jadrovú zbraň, a preto s ním musíme rokovať

Angela Merkelová

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila v nedeľu nečakané rokovania šéfa iránskej diplomacie Mohammada Džaváda Zarífa s predstaviteľmi Francúzska v dejisku summitu krajín G7 za paralelné podujatie. Šéfka nemeckého kabinetu zároveň zdôraznila užitočnosť týchto rokovaní. Informovala o tom agentúra AP.

Trump a Abe sa nezhodli v názore na poslednú raketovú skúšku KĽDR

Merkelová na margo Zarífovho príchodu uviedla, že ide o „paralelné podujatie, ktoré sa koná na tom istom mieste, avšak nie je súčasťou summitu G7“. Zároveň sa podľa jej slov „uvidí, či okamžité odkomunikovanie včerajších rozhovorov (G7) vytvorí priestor pre ďalšie možnosti, ako komunikovať, prípadne rokovať s Iránom“.

Nemecká kancelárka tiež zdôraznila, že všetci lídri krajín G7 sa zhodujú na tom, že Irán nesmie mať jadrovú zbraň, pričom cestou ako tento cieľ dosiahnuť, má byť diplomacia.

V prípade globálnej dohody Francúzsko vlastnú digitálnu daň zruší, povedal Macron

Iránsky minister zahraničných vecí priletel v nedeľu nečakane do francúzskeho prímorského letoviska Biarritz, kde sa práve koná summit krajín G7.

Podľa slov nemenovaného francúzskeho predstaviteľa, pozvalo do Biarritzu Zarífa Francúzsko s cieľom zmierniť napätie okolo iránskeho jadrového programu.

Zaríf nečakane navštívil miesto konania summitu krajín G7

Rozhodnutie pozvať do dejiska summitu G7 šéfa iránskej diplomacie, padlo podľa vyjadrenia francúzskeho predstaviteľa po tom, ako sa lídri zúčastnených krajín v sobotu stretli na spoločnej večeri.

Zdroj pre AP taktiež potvrdil, že Zaríf sa nestretne s americkou delegáciou, pričom však zdôraznil, že Paríž v tomto smere koná „s vedomím Spojených štátov, ako aj európskych partnerov“.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi