Jednou vetou

Merkelová má podľa Spahna zaujať jasné stanovisko

Angela Merkelová

foto: TASR/AP

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn tvrdí, že CDU - hlavná stredopravicová strana v Nemecku - musí dať jasnejšie najavo, o čo jej vlastne ide. Tridsaťosemročný politik, ktorý sa snaží zaujať v CDU predsednícky post po Angele Merkelovej (65), zdôrazňuje najmä potrebu obmedziť neregulovanú migráciu, píše agentúra AP.

Spahn je jedným z troch kandidátov, čo by mohli vo funkcii lídra kresťanských demokratov nahradiť Merkelovú. On a Friedrich Merz – ktorý už svojho času bol Merkelovej súperom v boji o predsedu strany – zastávajú konzervatívnejšie názory než spolková kancelárka.

Generálna tajomníčka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová je zase považovaná za Merkelovej spojenca v jej centristickom kurze. Angela Merkelová plánuje odstúpiť z funkcie predsedníčky CDU v decembri; spolkovou kancelárkou však zostane až do konca svojho funkčného obdobia v roku 2021.

Namiesto sobášov homosexuálov českí poslanci riešili šport

Spahn sa už dlhší čas vyjadruje kriticky ohľadne migrácie, ktorú v aktuálnom štvrtkovom vydaní denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung označil za „slona v obývačke“. Toto slovné spojenie – pôvodom z angličtiny, ale používané aj v nemčine – vyjadruje neoddiskutovateľný fakt, o ktorom všetci veľmi dobre vedia, avšak nikto si netrúfa o ňom hovoriť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia