Jednou vetou

Merkelová: Nemecko podporí predĺženie sankcií EÚ voči Rusku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok uviedla, že Nemecko v decembri podporí predĺženie sankcií Európskej únie voči Rusku, pretože Moskva plne nerealizuje minské dohody zamerané na ukončenie konfliktu na východe Ukrajiny.

Nemecko sa zasadí za predĺženie sankcií,“ povedala Merkelová na návšteve Ukrajiny, na ktorej sa stretla s prezidentom Petrom Porošenkom. Sankcie by však podľa kancelárky mohli byť zmiernené, ak dôjde k pokroku pri riešení konfliktu v Donbase. „Žiaľ, nie je tam stabilné prímerie, zomierajú tam vojaci,“ zdôraznila.

Produkty z konopy budú v Británii dostupné na predpis

Porošenko podčiarkol, že pri bojoch prichádzajú o život aj ženy a deti. „Situácia v Donbase je napätá,“ povedal na spoločnej tlačovej konferencii s Merkelovou. Súčasne kritizoval voľby plánované v oblastiach ovládaných separatistami na 11. novembra. Tieto „falošné voľby“ sú podľa neho „bezcenné“. „Jediným riešením tohto konfliktu sú férové, transparentné a demokratické voľby podľa ukrajinského zákona,“ dodal prezident.

Merkelová má na programe pracovnej návštevy Kyjeva tiež stretnutia s premiérom Volodymyrom Hrojsmanom, ako aj predsedami parlamentných frakcií a študentmi. Témami jej rozhovorov sú podľa oznámenia nemeckej vlády najmä bilaterálne vzťahy, ako aj prebiehajúci konflikt na východe Ukrajiny a plnenie s ním súvisiacich minských dohôd.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia