Jednou vetou

Merkelová plánuje stretnutie o migrácii s vybranými krajinami EÚ

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

zdroj: TASR/AP

Nemecká kancelárka v súčasnosti uprednostňuje spoločný európsky postup riešenia migračnej krízy pred jednostranným postupom. Stretnutie vybraných krajín by sa mohlo uskutočniť pred plánovaným pravidelným summitom EÚ.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová plánuje usporiadať špeciálne stretnutie s niekoľkými ďalšími členskými štátmi EÚ, ktoré, podobne ako Nemecko, zasiahla migračná kríza. S odvolaním sa na nedeľné vydanie nemeckého denníka Bild o tom informuje agentúra DPA.

Podľa denníka Bild by sa toto stretnutie mohlo uskutočniť pred plánovaným pravidelným summitom EÚ, ktoré je naplánované na 28. a 29. júna. Merkelová chce diskutovať o možných riešeniach migračnej otázky s Gréckom, Talianskom a Rakúskom, cituje vládne zdroje z krajín EÚ nemecký denník.

Angela Merkelová: Migrácia je európska výzva, vyžaduje si európsku odpoveď

„Zatiaľ sa o ničom nerozhodlo – sme vo fáze plánovania,“ povedal pre denník zdroj z talianskej vládny, ktorý dodal, že zatiaľ nie je jasné, kedy by sa tento špeciálny summit mohol konať. Taktiež nie je jasné, či sa stretnutia zúčastní i Španielsko a krajiny z balkánskeho regiónu.

Merkelová sa k tomuto kroku uchyľuje po tom, ako sa dostala do sporu so svojím ministrom vnútra Horstom Seehoferom, ktorý chce pritvrdiť postoj Nemecka v oblasti migrácie a sprísniť kontroly na hraniciach.

Merkelová má jasné predstavy, ustúpiť pod tlakom nemieni

Nemecká kancelárka v súčasnosti uprednostňuje spoločný európsky postup riešenia migračnej krízy pred jednostranným postupom.

Seehofer a ďalší predstavitelia Kresťanskosociálnej únie (CSU) Merkelovej pohrozili, že ak sa do pondelka nerozhodne pre ich líniu postupu na národnej úrovni, minister hoci aj bez jej súhlasu a súhlasu vládneho kabinetu rozhodne v rámci svojich právomocí – čo je z právneho hľadiska možné – o vracaní istej časti migrantov z hraníc.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia