Jednou vetou

Merkelová: Po funkcii kancelárky sa nebudem uchádzať o ďalší politický úra

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok vyhlásila, že po odslúžení svojho štvrtého funkčného obdobia nebude dostupná pre žiadny ďalší politický úrad. Rozptýlila tým špekulácie, že by sa mohla ujať bližšie nespresnenej "veľkej" funkcie v štruktúrach Európskej únie v Bruseli.

Merkelová jasne odmietla Orbánov návrh, aby sa EPP otvorila Salvinimu

„Nebudem dostupná pre žiadny ďalší politický úrad bez ohľadu na to, kde – vrátane EÚ,“ vyhlásila Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s holandským premiérom Markom Ruttem, informovala tlačová agentúra Reuters. Špekulácie o budúcnosti Merkelovej sa rozšírili v Berlíne po tom, ako kancelárka pre štvrtkové vydanie denníka

Süddeutsche Zeitung povedala: „Mnoho ľudí sa obáva o Európu – vrátane mňa. Znamená to, že sa cítim ešte viac morálne zaviazaná pridať sa k ďalším pri zabezpečovaní budúcnosti Európy.“

Merkelová na tlačovej konferencii ďalej vysvetlila, že ako svoju zodpovednosť vníma podporovať Európu vo funkcii kancelárky než v budúcej pozícii.

Merkelová, najdlhšie slúžiaca európska líderka, vlani v októbri ohlásila, že štvrtý mandát vo funkcii nemeckej kancelárky bude jej posledným a po jeho vypršaní sa nebude ďalej uchádzať o žiadnu ďalšiu politickú rolu.

V decembri Merkelová odovzdala pozíciu predsedníčky svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampovej-Karrenbauerovej.

Merkelová: S Macronom sa líšime v istých veciach, nie však v základných otázkach

Tá vyhlásila, že nemá ambíciu nahradiť Merkelovú v kresle kancelárky do roku 2021, keď sa v Nemecku skončí súčasné volebné obdobie. „Kancelár a vláda sú volení na plné obdobie a občania majú právo očakávať, že budú brať tento mandát vážne,“ vyhlásila pre noviny Welt am Sonntag Krampová-Karrenbauerová.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia