Jednou vetou

Merkelová pri obhajobe svojej migračnej politiky zatínala päste

Angela Merkelová

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová obhajovala vo štvrtok svoje rozhodnutie zo septembra 2015, keď v čase vrcholiacej migračnej krízy otvorila hranice Nemecka pre státisíce utečencov. Pripomenula, že tak urobila aj na žiadosť predstaviteľov Maďarska a Rakúska, ktorí sa na ňu vtedy obrátili s prosbou o pomoc.

Pred odchodom na summit EÚ v Bruseli Merkelová podľa agentúry DPA zdôraznila, že rozhodnutie o otvorení hraníc bolo jednorazovým humanitárnym opatrením prijatým v mimoriadnej situácii.

„Teraz, rovnako ako vtedy, si myslím, že išlo o správne rozhodnutie,“ povedala Merkelová pred poslancami spolkového smenu (Bundestag). Pripomenula, že vtedajší lídri Rakúska a Maďarska ju osobne požiadali o pomoc, keďže ich krajiny čelili veľkému náporu migrantov.

Pellegrini: Slovensko nemôže pri riešení migrácie trpieť za chyby niekoho iného

Podľa kancelárky sa situácia odvtedy zmenila a EÚ preto musí nájsť spoločné riešenie problematiky migrácie. Konštatovala, že hoci sú v tejto oblasti sú členskými krajinami Únie stále rozpory, všetci sa zhodujú na potrebe obmedziť migráciu, zasiahnuť proti pašerákom ľudí a posilniť vonkajšie hranice EÚ.

(článok pokračuje pod fotografiou)

Zaťatá päsť Angely Merkelovej počas obhajoby migračnej politicky v Berlíne 28. júna 2018. FOTO: TASR/AP

„EÚ má pred sebou mnoho výziev. Otázka migrácie ale sa nesmie stať tým, od čoho bude závisieť ďalší osud EÚ,“ varovala Merkelová.

Európsku dohodu o riešení migrácie na summite EÚ neuzavrieme, konštatovala Merkelová

Poslancom Bundestagu prisľúbila prijatie opatrení na obmedzenie takzvanej sekundárnej migrácie, v rámci ktorej do Nemecka prichádzajú žiadatelia o azyl zaregistrovaní v iných krajinách EÚ. Niektorí opoziční poslanci počas Merkelovej prejavu dávali hlasno najavo nesúhlas s jej vyjadreniami.

Migračná problematika má podľa očakávaní dominovať na dvojdňovom summite lídrov EÚ, ktorý sa vo štvrtok popoludní (15.00 h) začne v Bruseli.

(článok pokračuje pod fotografiou)

Zaťatá päsť Angely Merkelovej počas obhajoby migračnej politicky v Berlíne 28. júna 2018. FOTO: TASR/AP

Merkelová už v stredu pripustila, že k spoločnému európskemu riešeniu tohto komplikovaného problému, ktorý vyvoláva aj spory vo vnútri nemeckej vládnucej koalície, sa na tohtotýždňovom summite ešte nedospeje. Kancelárka chce zatiaľ riešiť migračnú otázku prostredníctvom dočasných dvojstranných alebo trojstranných dohôd.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia