Jednou vetou

Merkelová prisľúbila pomoc pri obnove územnej celistvosti Ukrajiny

Angela Merkelová, archívne 2018

foto: TASR/AP

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová prisľúbila pomoc pri obnove územnej celistvosti Ukrajiny. Podľa agentúry DPA to Merkelová uviedla v pondelok počas návštevy na základni NATO na severe Nemecka a v deň, keď sa v Kyjeve funkcie prezidenta Ukrajiny ujal Volodymyr Zelenskyj.

Merkelová pripomenula, že Nemecko sa spolu s Francúzskom zapojilo do rokovaní v rámci minského mierového procesu, a poznamenala, že Zelenskyj vo svojom inauguračnom prejave označil za prioritu ukončiť konflikt na východe krajiny.

Kremeľ dúfa, že ukrajinský prezident Zelenskyj pomôže zlepšiť vzťahy s Ruskom

Minský mierový proces sa za účasti Nemecka a Francúzska začal ešte v roku 2014, ale zatiaľ neviedol k obnoveniu mieru v Donbase, kde proti sebe stoja vládne sily a Ruskom podporovaní separatisti.

V reakcii na Zelenského inauguračný prejav nemecké ministerstvo zahraničných vecí označilo jeho zámer rozpustiť parlament a vypísať predčasné voľby za „pochopiteľný“. Dodalo, že parlamentné voľby na Ukrajine by aj tak boli v októbri tohto roku. Rozhodnutie prezidenta Zelenského pokúsiť sa získať prostredníctvom volieb mandát na podporu svojej politiky je „logické“, uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Volodymyr Zelenskyj zložil prezidentský sľub

Zelenskyj sa po inaugurácii na stretnutí s vedúcimi zahraničných delegácií a veľvyslancami cudzích štátov poďakoval za pomoc pri usporiadaní nedávnych volieb na Ukrajine.

„Spolu sme dokázali, že Ukrajina je demokratický štát,“ vyhlásil a poďakoval sa aj za pomoc v boji proti korupcii, ekonomickým problémom „a, čo je najdôležitejšie, v boji proti ruskej agresii.“

Vyjadril tiež nádej, že počet zahraničných partnerov Ukrajiny sa zvýši, a „Ukrajina sa v medzinárodnom spoločenstve sa stane spoľahlivou sestrou, na ktorú budú všetci hrdí.“ Svoj prejav ukončil vyhlásením, že „Ukrajina bude známa po celom svete.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia