Jednou vetou

Merkelová protirečila Trumpovi v posúdení vývoja kriminality v Nemecku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

foto: TASR

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová protirečila v utorok v brandeburskom Mesebergu pondelkovému vyjadreniu amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení kriminality v spolkovej republike.

Podľa jej slov nedávno prezentovaná štatistika zločinnosti v Nemecku hovorí za seba. „Vidíme tam mierne pozitívne tendencie,“ formulovala Merkelová v dejisku utorkovej schôdzky s najvyšším francúzskym predstaviteľom Emmanuelom Macronom. Z oficiálnej štatistiky nemeckej polície vyplýva, že počet trestných činov v spolkovej republike klesol vlani na najnižšiu úroveň v ostatných 25 rokoch.

Šéfka nemeckej spolkovej vlády doplnila, že úrady by mali samozrejme aj naďalej konať intenzívnejšie v boji proti kriminalite. Avšak (spomínané) čísla označila za povzbudzujúce na ceste pokračovať v snahe o ďalšiu redukciu kriminality.

Merkelová sa stretla s Macronom, chcú sa dohodnúť na reformách EÚ

„Ľud Nemecka sa stavia proti svojmu vedeniu, zatiaľ čo migrácia otriasa už aj tak krehkou berlínskou koalíciou,“ uviedol Trump v pondelok na Twitteri s tým, že kriminalita v Nemecku stúpa. „V celej Európe sa stala veľká chyba, keď dovolili vstup miliónom ľudí, ktorí tak silno a násilne menia ich kultúru! Nechceme to, čo sa deje ohľadom migrácie v Európe, aby sa stalo nám!“ dodal šéf Bieleho domu.

Nemecké médiá interpretovali Trumpove vyjadrenia ako nepriame obvinenie spolkovej republiky zo zatajovania nárastu miery kriminality v súvislosti s prisťahovalectvom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia