Jednou vetou

Merkelová s Putinom rokovali o Ukrajine. O čom rozhodli?

Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová

Foto: TASR

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pricestovala v piatok do ruského Soči na rokovania s prezidentom Vladimirom Putinom, ktoré sa podľa očakávaní mali zameriavať na pokračujúci konflikt na Ukrajine.

Agentúra DPA uviedla, že šéfku nemeckej vlády privítal Putin vo svojom letnom sídle spoločne s premiérom Dmitrijom Medvedevom, pričom jej daroval kyticu bielych kvetov. Ide o prvú návštevu Merkelovej v Rusku za posledný rok.

Po tom, ako Rusko v roku 2014 anektovalo dovtedy ukrajinský polostrov Krym, sa Merkelová zasadzovala za uvalenie sankcií na Moskvu. Nemecko i napriek tomu nedávno odsúhlasilo rozšírenie plynovodu Severný prúd (Nord Stream), ktorým prúdi zemný plyn z Ruska priamo do Nemecka cez Baltské more, pričom obchádza Ukrajinu. Kyjev proti tomuto projektu protestoval s tým, že oslabuje sankcie voči Rusku.

Tip na čítanie: Merkelová získala ocenenie Lampa mieru

Hovorca Kremľa pred stretnutím podľa agentúry TASS uviedol, že Putin s Merkelovou budú hovoriť „o Ukrajine a ukrajinských záujmoch“.

Samotný Putin sa na stretnutí vyjadril, že Rusko nemá v úmysle zastaviť dodávky zemného plynu do krajín EÚ cez Ukrajinu ani po rozšírení uvedeného podmorského plynovodu. Dodávky cez Ukrajinu budú podľa neho pokračovať, pokiaľ to bude ekonomicky výhodné, citovala ho agentúra AP.

Čítajte viac: Putin schválil zloženie novej ruskej vlády bez zmien na kľúčových postoch

Merkelová zdôraznila, že Ukrajine, pre ktorú sú dôležité príjmy z poplatkov za tranzit ruského plynu, je potrebné poskytnúť príslušné záruky.

Podľa Peskova sa mali Putin s Merkelovou venovať aj „záležitosti formátu normandskej štvorky“, teda rozhovormi o riešení konfliktu na Ukrajine, do ktorých sa zapájajú Ukrajina, Rusko, Nemecko a Francúzsko.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia