Jednou vetou

Merkelová sa stále plánuje stretnúť na summite G20 s Putinom

Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová

Foto: TASR

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa stále plánuje stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na okraj summitu skupiny G20 v Argentíne. Schôdzka sa uskutoční v sobotu ráno aj napriek zmenám v kancelárkiných plánoch v dôsledku jej oneskoreného príchodu na summit pre technickú poruchu jej lietadla, uviedla v piatok Merkelovej hovorkyňa Martina Fietzová.

Kancelárka vo štvrtok uviedla, že na stretnutí by chcela naliehať na Putina, aby znížil napätie s Ukrajinou po ruskom zadržaní troch ukrajinských plavidiel v Azovskom mori. Nemecko vyzýva na prepustenie lodí a ich posádok a snaží o diplomatické riešenie tejto krízy, pripomína agentúra AP.

Vládne lietadlo s Merkelovou muselo vo štvrtok večer neplánovane pristáť na letisku Kolín/Bonn. Dôvodom bolo úplné zlyhanie komunikačného systému Airbusu A340-300.

Kremeľ prekvapil Trumpov tweet o zrušení stretnutia s Putinom na summite G20

Kancelárka musela prespať v hoteli a v piatok skoro ráno odletela iným strojom nemeckých vzdušných síl do španielskeho Madridu, odkiaľ vzlietla na palube lietadla spoločnosti Iberia do Buenos Aires. Nečakané technické problémy spôsobili, že Merkelová nestihne začiatok summitu krajín G20 ani tradičné skupinové fotografovanie zúčastnených šéfov štátov a vlád.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok zrušil stretnutie s Putinom, keď na sociálnej sieti Twitter uviedol, že nie je vhodné, aby sa na víkendovom summite G20 stretol s ruským lídrom, keď Rusko stále nevrátilo Kyjevu tri ukrajinské lode, ktoré zadržalo v nedeľu 25. novembra pri Krymskom polostrove. Rusko zadržalo aj 24 ukrajinských námorníkov z týchto lodí a ruské súdy ich poslali do väzby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia