Jednou vetou

Merkelová sa telefonicky rozprávala s Porošenkom o Kryme

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v pondelok telefonicky rozprávala s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a vyjadrila mu svoje obavy z patovej situácie medzi Kyjevom a Moskvou okolo Krymského polostrova.

Merkelovej úrad uviedol, že kancelárka zdôraznila potrebu deeskalácie a dialógu a dodala, že bude pracovať na tom, aby dosiahla oboje. Kancelárka aj ukrajinský líder sa dohodli, že zostanú v kontakte, doplnila informáciu tlačová agentúra AP.

Porošenko skrátil navrhovanú dobu stanného práva na 30 dní

Ukrajinské námorné sily oznámili, že ruská pobrežná stráž spustila v nedeľu paľbu na tri ukrajinské lode neďaleko Kerčského prielivu, ktorý oddeľuje Azovské more od Čierneho mora, a zranila šiestich ukrajinských námorníkov.
Rusko následne v nedeľu zadržalo ukrajinské lode aj s posádkami a obvinilo ich, že ilegálne prenikli do ruských vôd pri pobreží Krymu.

Ukrajinská armáda je v stave vysokej pohotovosti a parlament tejto bývalej sovietskej republiky má v pondelok hlasovať o žiadosti prezidenta Porošenka zaviesť stanné právo. Pôvodne žiadal Porošenko 60-dňové stanné právo, ale podľa najnovších informácií žiada kratšie, 30-dňové.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia