Jednou vetou

Merkelová sa v dohľadnom čase osobne stretne s Putinom

Angela Merkelová, archívne 2018

foto: TASR/AP

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová sa podľa vlastných slov v dohľadnom čase stretne s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom. Termín schôdzky však zatiaľ nie je dohovorený.

Šéfka nemeckej spolkovej vlády počas návštevy novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej v Berlíne v utorok vyhlásila, že počet tém na vzájomnú výmenu názorov a diskusiu – od Ukrajiny cez problematiku zemného plynu až po tú najvážnejšiu, konflikt v Sýrii – si vyžaduje osobné stretnutie v dohľadnom čase.

Informácie priniesli tlačová agentúra DPA a prvý program verejnoprávnej nemeckej televízie ARD.
O politickom riešení konfliktu v Sýrii, ale aj plynovode Nord Stream 2 hovorili Merkelová a Putin i v utorkovom telefonáte.

Obe strany sa pri tejto príležitosti zhodli, že ide o to, sústrediť maximálne úsilie na ukončenie roky pretrvávajúceho krvavého konfliktu v Sýrii politickou cestou, vyplýva z vyjadrenia hovorcu nemeckej vlády Steffena Seiberta. Obaja štátnici hovorili v tejto súvislosti o možnostiach takéhoto procesu.

Vzdušné útoky Západu v Sýrii, ku ktorým došlo v sobotu, sú „hrubým porušením medzinárodných právnych noriem vrátane Charty OSN“, uviedol podľa informácií Kremľa v telefonáte Putin, ktorý súčasne konštatoval, že značne poškodili úsilie o dosiahnutie mieru v Sýrii.

Ruský prezident zároveň vyzdvihol význam skúmania tímu inšpektorov z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorý v utorok vstúpil do sýrskeho mesta Dúmá, aby vyšetril údajný chemický útok v tejto oblasti zo 7. apríla.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia