Jednou vetou

Merkelová varovala, že útočné slová môžu viesť k násilným činom

Angela Merkelová, archívne 2018

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu varovala, že útočné slová môžu viesť k násilným činom. Vyjadrila sa tak v súvislosti s vraždou komunálneho politika Waltera Lübckeho zo začiatku júna, o ktorej sa predpokladá, že bola motivovaná pravicovým extrémizmom. Informovala o tom agentúra DPA.

Počas návštevy školy v meste Goslar v Dolnom Sasku Merkelová pred študentmi uviedla, že sa obáva toho, že po prelomení bariér môže mať vášnivá rétorika nechcené negatívne dôsledky.

Nepriateľom ústavy treba odoberať základné práva, tvrdí politik CDU

Merkelová podporuje diskusiu a podľa nej je v poriadku trvať na svojom postoji, zároveň však dodala, že ľudia by mali viesť zdvorilý dialóg.

Waltera Lübckeho našli začiatkom júna zastreleného na terase svojho domu v spolkovej krajine Hesensko, pričom vyšetrovatelia predpokladajú, že išlo o vraždu motivovanú pravicovým extrémizmom. Muža podozrivého z tejto vraždy, ktorý bol údajne napojený na extrémistickú scénu, zatkla polícia minulú sobotu. Lübcke sa počas masovej migrácie do Nemecka zasadzoval za práva žiadateľov o azyl, za čo si vyslúžil vyhrážky od prívržencov krajnej pravice.

VIDEO: Merkelová dostala počas prijatia Zelenského triašku

Polícia v stredu potvrdila, že po vražde politika primátorka Kolína nad Rýnom Henriette Rekerová dostala vyhrážky smrťou. Podľa hovorcu polície zatiaľ nie je možné povedať, či prípady spolu súvisia.

V súvislosti s Lübckeho prípadom plánuje nemecký Spolkový snem na budúcu stredu zvolať mimoriadnu schôdzu, dodáva DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia