Jednou vetou

Merkelová zagratulovala novému starostovi Istanbulu k volebnému víťazstvu

Angela Merkelová, archívne 2018

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zagratulovala starostovi Istanbulu Ekremovi Imamoglovi k víťazstvu v sporných komunálnych voľbách, ktoré sa konali v júni 2019. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na Imamoglovo vyjadrenie na sociálnych sieťach.

„Prijal som Merkelovej gratuláciu v mene nášho mesta, ktoré úspešne obstálo v skúške demokracie.“ uviedol Imamoglu na Twitteri. Istanbulský starosta a Merkelová sa stretli v Berlíne pri príležitosti osláv 30. výročia pádu Berlínskeho múru.

Člen hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Imamoglu v júni zvíťazil v opakovaných komunálnych voľbách v Istanbule. Jeho súperom bol bývalý premiér Binali Yildirim (63) z vládnucej islamsko-konzervatívnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Paška si myslí, že nečinnosť MS SR umožňuje EÚ presadiť Istanbulský dohovor

Imamoglu zvíťazil už vo voľbách 31. marca. Turecká Najvyššia volebná rada (YSK) však začiatkom mája výsledky zrušila a v súlade s požiadavkou AKP a jej tvrdeniami o nezrovnalostiach nariadila nové voľby na 23. júna.

Istanbul je najľudnatejším tureckým mestom a tiež kultúrnym i finančným centrom krajiny. Kandidáti AKP a konzervatívnych islamských strán v ňom zastávali pozíciu starostu uplynulých 25 rokov. Súčasný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bol starostom Istanbulu v rokoch 1994-98.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie