Jednou vetou

Merkelová zatelefonovala Netanjahuovi, zdôraznila potrebu dvojštátneho riešenia

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zablahoželala v pondelok izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi k úspechu v minulotýždňových parlamentných voľbách, pričom zdôraznila, že je potrebné pracovať na tzv. dvojštátnom riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu.

V telefonickom rozhovore trvala na tom, že dvojštátne riešenie je stále relevantné a malo by byť cieľom medzinárodného mierového úsilia, uviedla podľa tlačovej agentúry AP kancelária šéfky nemeckej vlády. Merkelová tiež vyjadrila ochotu spolupracovať úzko a dôverne s nadchádzajúcou izraelskou vládou.

Komisia v Izraeli zverejnila konečné no neoficiálne výsledky, Likud má väčšinu

Netanjahu v závere svojej predvolebnej kampane prisľúbil anexiu niektorých častí okupovaného Predjordánska, čo by bol krok, ktorý by zničil zostávajúce nádeje na palestínsku štátnu suverenitu. Podľa AP išlo z jeho strany o „zúfalý pokus“ osloviť svoju pravicovú voličskú základňu, hoci sa v minulosti zdržal plnenia podobných sľubov, daných „v predvečer“ volieb. V prípade, že by tentoraz postupoval inak, znamenalo by to „dramatický vývoj“, dodáva agentúra.

Izraelský prezident Reuven Rivlin začal viesť v pondelok konzultácie s predsedami všetkých politických strán, ktoré sa v minulotýždňových predčasných voľbách dostali do parlamentu. Od politikov si vypočuje návrhy, koho by mal poveriť zostavením vlády.

Bolsonaro zablahoželal Netanjahuovi k volebnému víťazstvu

Očakáva sa, že tieto konzultácie budú len formalitou a zostavením vlády bude opäť poverený Netanjahu. Spolu s ultraortodoxnými stranami, ktoré Netanjahu označuje za prirodzených spojencov svojej strany Likud (Jednota), bude mať blok pravicových strán v parlamente väčšinu v podobe 65 zo 120 kresiel.

Môže vás zaujímať

V. BRITÁNIA: Pripomínajú si tretie výročie požiaru Grenfell Tower