Jednou vetou

Merkelová získala ocenenie Lampa mieru

Nemecká kancelárka Angela Merkelová drží Lampu mieru, ktorú si prevzala za úsilie smerujúce k mierovému spolužitiu v talianskom meste Assisi 12. mája 2018

foto: TASR/AP

Európa musí konať viac, aby sa ukončila vojna v Sýrii. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to povedala v sobotu v talianskom meste Assisi, kde si prevzala ocenenie Lampa mieru za úsilie smerujúce k mierovému spolužitiu národov, informovala agentúra Reuters.

Podľa Merkelovej slov sa v Sýrii odohráva „jedna z najväčších humanitárnych tragédií našich čias“. Politici by tak podľa nej mali konať ešte viac, aby dospeli k jej ukončeniu. Zhodnotila v prejave po tom, ako prijala ocenenie od františkánskeho rádu z talianskej Baziliky sv. Františka v Assisi, ktorí túto cenu udeľuje.

Sťažená situácia na Blízkom východe

Merkelová podľa rádu získala toto ocenenie za svoje „zmierovacie úsilie vo svojom rodnom Nemecku a Európe, ktoré vedie k mierovému spolužitiu národov“.

Macron získal cenu Karola Veľkého

„Ten konflikt sa stal konfliktom regionálnych záujmov a konfliktom náboženstiev. Preto dnešné ocenenie mne a mnohým ďalším európskym lídrom pripomína, že by sme sa mali viac zapájať do jeho riešenia,“ povedala v rodisku sv. Františka v bazilike, ktorej fresky na stenách vytvoril taliansky majster Giotto di Bondone z obdobia rannej renesancie.

Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom podľa Merkelovej situáciu na Blízkom východe „ešte viac sťažilo“.

Mier nie je možný bez spravodlivosti

Aktuálne vojenské aktivity medzi Izraelom a Iránom sú podľa nej dôvodom na obavy. „Mier nie je možné dosiahnuť bez spravodlivosti.“

„Hľadanie mieru a zmierenia, nezávislého od jej náboženstva a svetovej vízie, je základnou a nevyhnutnou úlohou politiky,“ zdôraznila politička.

Putin s Merkelovou hovorili o potrebe zachovania iránskej dohody

Merkelová sa vo svojom prejave okrem iného dotkla i problematiky migrácie a názorov na prijímanie migrantov, ktoré rozdeľujú Európu. „V Európskej únii by mala byť vždy prítomná tolerancia,“ dodala.

Dlhoročná nemecká kancelárka sa pridala k ďalším laureátom tohto mierového ocenenia, ako sú bývalý poľský prezident Lech Walesa, tibetský duchovný vodca dalajláma, zosnulý izraelský prezident Šimon Peres a kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia