Jednou vetou

Mesiac trvajúca bohoslužba v holandskom kostole bráni deportácii azylantov

Kostol v obci Hronsek.
Ilustračné foto

foto: TASR

Už mesiac trvajúca nepretržitá bohoslužba v malej holandskej kaplnke bráni deportácii rodiny arménskych azylantov. Podľa stáročnej tradície totiž verejní činitelia nesmú vstúpiť do kostola počas liturgie. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Práve pretrvávajúci rešpekt k tradícii nateraz chráni rodinu Tamrazjanovcov pred holandskými imigračnými úradmi. Manželský pár s dvoma dcérami a jedným synom, ktorí už vyrastali v Holandsku, by mal byť totiž deportovaný naspäť do Arménska.

Ako v piatok vyhlásil Theo Hettema, predseda najvyššej rady haagskej protestantskej cirkvi, „ostala iba jediná možnosť, ako zachrániť život tejto rodiny a zároveň poukázať na podobný osud mnohých iných detí, a tou bolo začatie nepretržitej bohoslužby“.

Mexická vláda udelila Trumpovmu zaťovi vysoké štátne vyznamenanie

Hettema ďalej uviedol, že ich iniciatíva získala širokú podporu a všetky bohoslužby sa naďalej tešia návštevnosti veriacich. Dodal taktiež, že s cieľom zachovať nepretržitosť liturgie požiadali o pomoc ostatné cirkvi, v reakcii na čo im prisľúbilo podporu viac ako 500 kňazov z Holandska aj Belgicka.

Tento prípad podľa AP poukazuje na vážny problém, ktorému sú vystavené štátne orgány nielen v Holandsku, ale aj inde v Európe, a síce, ako pristupovať k rodinám, ktoré viedli svoj právny boj o azyl tak dlho, až sa ich deti plne integrovali do hostiteľskej kultúry. Tie môžu mať totiž vzhľadom na roky strávené v Európe po deportácii do vlasti problém integrovať sa v krajine svojho pôvodu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia