Jednou vetou

Mesto Nice zrušilo tradičný ohňostroj, spomínajú na obete teroristického útoku

Mená 86 obetí teroristického útoku zo 14. júla 2016 sú znázornené v tvare srdca na spomienkovej slávnosti v Nice 14. júla 2017.

Foto: TASR/AP

V juhofrancúzskom meste Nice sa v utorok neuskutoční tradičný ohňostroj, ktorý sa v minulosti konal vždy 15. augusta.

Radnica mesta ako dôvod zrušenia ohňostroja oznámila, že „bolesť kvôli obetiam atentátu zo 14. júla 2016 je ešte stále živá“. Ako informovala stanica France Info, primátor mesta Christian Estrosi však oznámil, že iné podujatia naplánované na utorkový večer sa uskutočnia.

Program na smutne známej promenáde

Radnica však na utorkový podvečer a večer pripravila koncerty a súťaže, ktoré sa uskutočnia na prímorskej La promenade du Paillon – tesne susediacej s Anglickou promenádou (La promenade des Anglais), kde sa 14. júla počas ohňostroja na oslavu Dňa Bastily odohral teroristický útok s 86 obeťami na životoch a vyše 400 zranenými.

Jeho páchateľom bol Tunisan Mohamed Lahouaiej-Bouhlel, ktorý pri útoku vrážal do davu ľudí nákladným autom. K atentátu sa priznala džihádistická organizácia Islamský štát.

Radnica v Nice až do júla tohto roku odmietala všetky žiadosti o povolenie zábavných, kultúrnych alebo športových podujatí na Anglickej promenáde. Prvým povoleným podujatím v tejto lokalite boli 23. júla triatlonové preteky Ironman.

Ohňostroj v Cannes

France Info informovala, že vo viacerých prímorských mestách na Azúrovom pobreží sa v utorok uskutočnia ohňostroje. Jedným z nich je aj letovisko Cannes, kde sa koná festival zábavnej pyrotechniky.

Pätnásteho augusta, keď katolícka cirkev slávi sviatok Nanebovzatia Panny Márie, je vo Francúzsku tradične voľným dňom.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi