Jednou vetou

Metán v bani OKD bol najmenej 4,5-krát nad normou

Ilustračné foto

Foto: TASR

Koncentrácia metánu pri štvrtkovej tragédii v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji musela byť proti predpisom najmenej 4,5-násobná.

V piatok to uviedol hovorca Českej banskej správy Bohuslav Machek. Nechcel však špekulovať, ako mohlo dôjsť k takémuto javu, podľa neho treba počkať na výsledky preverovania, ktoré má na starosti Obvodný banský úrad v Ostrave. Napísal to spravodajský portál Novinky.cz a dodal, že Poľsko vyhlásilo na nedeľu štátny smútok.

V bani OKD stále horí. Zahynulo tam 12 poľských baníkov a jeden český

Počas väčšej koncentrácie metánu v bani musel zaúčinkovať aj nejaký „spúšťač“, a ten je tiež predmetom vyšetrovania – podľa Macheka tam mohol byť nejaký prírodný vplyv, ľudská chyba, prípadne technické zlyhanie, ktoré mohlo takisto výbuch spôsobiť.

Pri nešťastí v Bani ČSM v okrese Karviná, ktorá je súčasťou spoločnosti OKD, zomrelo vo štvrtok popoludní 13 baníkov, z toho 12 bolo Poliakov a jeden Čech. Traja zranení sú v nemocnici, jeden z nich bojuje o život.

V bani, kde nastal výbuch, stále horí. V podzemí je až 200 stupňov Celzia. Požiar sťažil záchranné práce pod zemou, uviedol v piatok výkonný riaditeľ OKD Boleslav Kowalczyk.

Firma sa pokúša priestor zatarasiť, stavba týchto hrádzí bude trvať do nedele. Telá baníkov zatiaľ zostávajú v podzemí, vytiahnu ich najskôr po Novom roku.

K českým záchranárom sa pridali aj poľskí kolegovia. Majiteľom ťažobnej spoločnosti OKD je od apríla tohto roka prostredníctvom podniku Prisko štát.

Stovky ľudí protestovali pred čínskou ambasádou proti útlaku Ujgurov

Poľsko vyhlásilo na nedeľu štátny smútok. Na miesto nešťastia prišiel v piatok poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý navštívil aj zranených v nemocnici. Úrady v susednom poľskom Sliezsku zaistili pre rodiny obetí pomoc psychológa a dopravu do Karvinej.

Spoločnosť OKD skritizoval bývalý námestník poľského ministra hospodárstva a bývalý senátor Jerzy Markowski. Podľa neho niekdajší súkromní majitelia baní zanedbali mnoho postupov a zásad pre prácu pod zemou, napísal portál Novinky.cz.

Česi si „odvykli od dramatickosti vojny s prírodnou v baníctve“ a súčasná tragická udalosť je toho dôsledkom, povedal Markowski. Dodal ešte, že spoločnosti OKD chýba „sociálny inštinkt“.

Záchranné akcie nie sú transparentné, ako to je v Poľsku, kde sa držia zdravých zásad, a vládne nízka úroveň informovania z českej strany, vyhlásil.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia