Jednou vetou

Mexičania budú v referende rozhodovať o novej železničnej trase na Yucatáne

Ilustračné foto

foto: TASR

Novozvolený mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v pondelok vyhlásil, že ešte tento mesiac vypíše ďalšie referendum o svojom návrhu na vybudovanie železničnej trate spájajúcej hlavné turistické atrakcie na Yucatánskom polostrove. Informuje o tom tlačová agentúra AP.

Europoslanci si pripomenuli sté výročie ukončenia prvej svetovej vojny

Prezident počas návštevy tamojšej metropoly Mérida vyhlásil, že verejnosť môže hlasovať 24. a 25. novembra aj o ďalších deviatich navrhovaných projektoch a programoch.

Obyvatelia v októbrovom plebiscite zamietli nové letisko v hlavnom meste Mexiko za 13 miliárd dolárov napriek tomu, že už jedna tretina z neho je dokončená.

López Obrador uviedol, že železničná trasa by bola dlhá 1500 kilometrov a prechádzala by cez päť mexických štátov. Nový prezident ju propaguje ako projekt rozvoja regionálnej ekonomiky, ktorým sa má zdieľať hospodársky rozkvet vyhľadávaných letovísk v Cancúne s chudobnejšími oblasťami na juhu polostrova.

Ďalším projektom, o ktorom budú voliči rozhodovať, je výstavba ropnej rafinérie v jeho domovskom štáte Tabasco, ako aj sociálne programy – napríklad poskytovanie štipendia pre študentov či dôchodkov penzistom.

Izrael zbombardoval v pásme Gazy budovu televíznej stanice al-Aksá

López Obrador ďalej zdôraznil, že sa bude otvorene usilovať o priazeň verejnosti, pretože predkladané projekty sú jeho volebnými sľubmi.

López Obrador zaznamenal začiatkom júla hladké víťazstvo v prezidentských voľbách a úradu sa ujme 1. decembra, pričom na poste hlavy štátu nahradí Enriqueho Peňa Nietu.

Navrhovaný „mayský vlak“ by mal vyrážať z Cancúnu a prechádzať cez mesto Tulum až k archeologickej lokalite Palenque.

Ďalšími zastávkami na jeho trase majú byť mestá Campeche, Mérida a Valladolid. Podľa prezidenta bude tento dopravný projekt stáť šesť až osem miliárd dolárov.

Rusko odmietlo obvinenie z rušenia signálu GPS počas vojenských manévrov NATO

Daný región tvorí džungľa, mokrade, prírodné rezervácie a archeologické náleziská z predkolumbovskej civilizácie.

Prezident tvrdí, že výstavba trate nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie. Na juhu Mexika hodlá iniciovať vysadenie ovocných a úžitkových stromov na 100.000 hektárov zeme.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia