Jednou vetou

Mexický prezident v čase obchodného sporu navštívi v sobotu hranice s USA

Andrés Manuel López Obrador

foto: TASR/AP

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vo štvrtok oznámil, že v sobotu 8. júna odcestuje do pohraničného mesta Tijuana, aby "bránil dôstojnosť Mexika", ktoré čelí vyhrážkam clami zo strany USA.

„Je to čin jednoty na obranu dôstojnosti Mexika a na podporu priateľstva s ľudom Spojených štátov,“ povedal López Obrador podľa agentúry AFP o svojich plánoch na pravidelnej rannej tlačovej konferencii.

Deň D bol pred 75 rokmi. Na plážach Normandie bojovali aj Česi a Slováci

Americký prezident Donald Trump pohrozil uvalením päťpercentného cla na všetok mexický tovar od 10. júna, ak sa Mexiko nebude usilovať zastaviť vlnu stredoamerických migrantov smerujúcich k hraniciam USA.

Trump varoval, že Mexiko buď zaujme tvrdší prístup v oblasti nelegálneho prisťahovalectva, alebo bude čeliť clám na celý svoj vývoz do USA.

Vyjednávači oboch krajín sa stretli vo Washingtone s cieľom odvrátiť krízu, ale Trump v stredu večer vyhlásil, že nedosiahli „ani trochu dostatočný“ pokrok.

Clá budú zvyšované o päť percent každý mesiac, až kým nedosiahnu 25 percent, uviedol Trump. Odbil tiež varovania, že takéto konanie bude mať vážne následky pre americkú aj mexickú ekonomiku.

USA zadržala na hraniciach s Mexikom v máji 144.000 migrantov

López Obrador novinárom povedal, že jeho krajina skúma „všetky možnosti“ pre prípad, že Trump svoju vyhrážku splní.

„Ale náš postoj je zachovať predovšetkým priateľstvo s ľudom Spojených štátov,“ dodal mexický prezident.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia