Jednou vetou

Mexický súd zamietol žiadosť drogového bosa o domáce väzenie

Ilustračná foto

foto: TASR

Súd v Mexiku zamietol žiadosť odsúdeného narkobaróna Miguela Ángela Félixa Gallarda, aby si zvyšok svojho trestu mohol pre svoj pokročilý vek a zlý zdravotný stav odsedieť v domácom väzení. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Gallardo je považovaný za významnú postavu mexického drogového podsvetia a spoluzakladateľa tzv. guadalajarského drogového kartelu. Za vraždu Enriqua Camarenu, agenta amerického Úradu pre kontrolu obchodu s drogami (DEA), spáchanú v roku 1985, ho odsúdili na 37 rokov väzenia.

Mexický prezident Peňa Nieto prijal od El Chapa úplatok 100 miliónov USD

Mexický súd v utorok rozhodol, že aj keď má Gallardo už viac ako 70 rokov, automaticky ho to neoprávňuje na prepustenie z väzenia, hoci mexické zákony to umožňujú. Podľa súdu totiž neexistuje presvedčivý dôvod, pre ktorý Gallard nemôže byť vo väzení.

V súvislosti s únosom a následnou vraždou agenta DEA bol odsúdený aj ďalší mexický drogový bos Rafael Caro Quintero. Ten si zo svojho 40-ročného trestu odsedel len 28 rokov, keďže v roku 2013 ho prepustili pre skutočnosť, že ho nesprávne odsúdili za zabitie namiesto posúdenia prípadu ako trestného činu proti štátu.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba