Mexický súd zamietol žiadosť drogového bosa o domáce väzenie

Ilustračná foto

foto: TASR

Súd v Mexiku zamietol žiadosť odsúdeného narkobaróna Miguela Ángela Félixa Gallarda, aby si zvyšok svojho trestu mohol pre svoj pokročilý vek a zlý zdravotný stav odsedieť v domácom väzení. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Gallardo je považovaný za významnú postavu mexického drogového podsvetia a spoluzakladateľa tzv. guadalajarského drogového kartelu. Za vraždu Enriqua Camarenu, agenta amerického Úradu pre kontrolu obchodu s drogami (DEA), spáchanú v roku 1985, ho odsúdili na 37 rokov väzenia.

Mexický prezident Peňa Nieto prijal od El Chapa úplatok 100 miliónov USD

Mexický súd v utorok rozhodol, že aj keď má Gallardo už viac ako 70 rokov, automaticky ho to neoprávňuje na prepustenie z väzenia, hoci mexické zákony to umožňujú. Podľa súdu totiž neexistuje presvedčivý dôvod, pre ktorý Gallard nemôže byť vo väzení.

V súvislosti s únosom a následnou vraždou agenta DEA bol odsúdený aj ďalší mexický drogový bos Rafael Caro Quintero. Ten si zo svojho 40-ročného trestu odsedel len 28 rokov, keďže v roku 2013 ho prepustili pre skutočnosť, že ho nesprávne odsúdili za zabitie namiesto posúdenia prípadu ako trestného činu proti štátu.

Môže vás zaujímať

Zeman by zastavil trestné stíhanie Babiša, ak by bolo obnovené