Jednou vetou

Mexiko chce preskúmať všetky projekty, na ktorých spolupracuje s USA

Mexický prezident Enrique Pena Nieto

Foto: TASR/AP

Mexická vláda preskúma všetky projekty, na ktorých spolupracuje so Spojenými štátmi. Rozhodla sa tak pre stupňujúce sa napätie medzi oboma krajinami spôsobené prisťahovalectvom i plánovaným múrom, ktorý chcú USA postaviť na spoločných hraniciach, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na pondelňajšie vyhlásenie kancelárie mexického prezidenta.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto vyzval v nedeľu večer na zasadnutí vládneho kabinetu všetky ministerstvá, aby preskúmali svoju spoluprácu s USA. Mexiko s USA spolupracuje vo viacerých oblastiach vrátane boja proti nelegálnemu prisťahovalectvu a organizovanému zločinu, priblížila DPA.

Americký prezident Donald Trump však túto krajinu obvinil, že nerobí dosť pre to, aby zabránila nelegálnym prisťahovalcom zo Strednej Ameriky vstupovať cez svoje územie do USA. Minulý týždeň zároveň požiadal, aby bolo na stráženie mexicko-amerických hraníc nasadených 2000-4000 príslušníkov Národnej gardy. Ich misia by mala trvať dovtedy, kým na hraniciach nebude postavený plot.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto reagoval vyhlásením, že jeho krajina je pripravená na dialóg s USA, ten však musí byť založený na vzájomnej úcte. Zdôraznil pritom, že Mexičania sa rokovaní neboja, ale nikdy na ne „nepôjdu zo strachu“. Dodal, že Mexiko nedovolí, aby jeho kroky v dvojstranných vzťahoch určovala negatívna rétorika či neúcta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia