Jednou vetou

Mexiko prišlo o ďalšieho novinára

JOSÉ GUADALUPE CHAN

FACEBOOK/JOSÉ GUADALUPE CHAN

Mexického novinára zabili v štáte Quintana Roo ležiacom na východe krajiny, uviedla v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu prokuratúru. Ide už o siedmeho zabitého reportéra v Mexiku v tomto roku.

Josého Guadalupe Chana, ktorý pracoval v miestnom týždenníku Playa News, zastrelili v piatok v bare v meste Felipe Carrillo Puerto v štáte Quintana Roo, spresnila vo vyhlásení prokuratúra.

Chan posledné týždne dostával vyhrážky smrťou, uviedol hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v Mexiku.

Čítajte viac: Stovky ľudí si v Annapolise pripomenuli pamiatku zastrelených novinárov

Mexiko je pre novinárov jedna z najnebezpečnejších krajín sveta. Vlani tam bolo zabitých 13 žurnalistov. V priebehu posledných desiatich mesiacov pred júlovými voľbami zavraždili v krajine vyše 120 politikov, pripomenula agentúra DPA.

Mexiko v súčasnosti zažíva bezpríkladnú vlnu násilia, pričom počas vlaňajška tam bolo zaznamenaných 29.000 trestných činov, keď došlo k usmrteniu osôb.

Prečítajte si tiež: Streľba v americkom periodiku. Kedy sa útoky na novinárov skočia?

Nárast násilia otriasol popularitou mexického prezidenta Enriqueho Peňu Nieta a posilnil podporu nádejného ľavicového prezidentského kandidáta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, ktorý pred nedeľnými voľbami vedie v prieskumoch verejnej mienky.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie