Jednou vetou

Mexiko zasiahlo silné zemetrasenie, hlavné mesto bez elektriny

Ilustračná foto

TASR

Južné pobrežie Mexika zasiahlo dnes zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 8,0. Informovala o tom americká geologická služba (USGS).

Najmenej päť mŕtvych si vyžiadalo dnešné zemetrasenie s magnitúdou 8,1, ktoré postihlo juh Mexika, informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady.

Dieťa zavalila stena

V štáte Tabasco zahynuli dve deti. Jedno z nich zavalila stena, ďalšie zomrelo v detskej nemocnici, keď po výpadku elektriny prestal fungovať respirátor pre dojčatá, uviedol guvernér Tabasca Arturo Núňez.

Ďalší traja ľudia zahynuli v štáte Chiapas, kde sa zrútilo alebo bolo poškodených množstvo domov, oznámil tamojší guvernér Manuel Velasco.

Otrasy bolo cítiť aj v mexickej metropole. Ľudia tam v panike vybiehali z budov na ulicu, niektoré časti mesta sú bez elektriny, informovala agentúra AP.

Vydali varovanie pred cunami

Epicentrum otrasov sa nachádzalo pod morským dnom 165 kilometrov západne od mesta Tapachula ležiaceho na juhu Mexika v štáte Chiapas. Hypocentrum bolo v hĺbke 35 kilometrov.

Varovanie pred vlnami cunami bolo vydané pre pacifické pobrežie Mexika, Guatemaly, Salvádora, Kostariky, Nikaraguy, Panamy, Hondurasu a Ekvádora.

Najsilnejší dotras mal magnitúdu 6,1

Cunami, ktoré dosiahli výšku jeden meter nad úrovňou prílivu, boli zaznamenané v blízkosti prístavného mesta Salina Cruz v štáte Oaxaca. V blízkosti turistického strediska Huatulco sa vyskytli vlny vysoké približne 0,7 metra. Nebolo bezprostredne známe, spôsobili nejaké škody.

V prvých dvoch hodinách po hlavnom otrase, ku ktorému došlo vo štvrtok o 22.49 h miestneho času, bolo podľa mexických seizmológov zaznamenaných najmenej 61 dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 6,1.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia