Jednou vetou

Mierové rokovania o Ukrajine sa uskutočnia 11. júna v Berlíne

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Foto: TASR

Mierové rokovania Ukrajiny s Ruskom za účasti Nemecka a Francúzska v úlohe sprostredkovateľov sa uskutočnia 11. júna v Berlíne. Piatkové oznámenie o termíne mierových rokovaní prišlo v čase návštevy nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa na frontovej línii na východe Ukrajiny, píše agentúra DPA.

Mierové rokovania sú plánované vo formáte tzv. Normandskej štvorky (Rusko, Ukrajina, Nemecko a Francúzsko) za účasti ministrov zahraničných vecí týchto štyroch krajín. Úlohou danej skupiny je implementácia mierovej dohody z bieloruskej metropoly Minsk.

Vyšetrovanie prípadu Babčenko potrvá pol roka až rok, očakáva Lucenko

Mass navštívil východ Ukrajiny so svojím rezortným partnerom Pavlom Klimkinom. Na tamojšej frontovej línii už štyri roky prebiehajú boje medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými povstalcami.

„Neopustíme vás, čo sa týka snáh o ukončenie konfliktu tu na východe,“ zdôraznil počas návštevy Mass. Predtým v Kyjeve uviedol, že rozhovory by mali zahŕňať aj diskusiu o prípadnom vyslaní mierovej misie podporovanej Organizáciou Spojených národov na Ukrajinu.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia